Ferretopia

Ilderforum => Alt om ildere => Emne startet af: HB-Ferrets Dato 14. Maj 2010, kl. 14:42

Titel: Hva ville i gøre?
Indlæg af: HB-Ferrets Dato 14. Maj 2010, kl. 14:42
Jeg har solgt en ilder sidste år, fra mit sidste kuld, hun var klart nok ikke steriliseret da hun blev solgt (hun var ikke gammel nok), men der stod så i min kontrakt at hun skulle steriliseres før første brunstperiode, jeg besøgte dem for ca 14 dage siden og hun var i fuld løb, jeg fik så fortalt at det var vigtigt hun fik en p-sprøjte og så blev steriliset, og skrev også i en mail at det nok ville gøre hende lidt mere rolig efter hun var kommet ud af løb og var steriliseret og de skal gøre det snart. Jeg har endnu ikke hørt fra dem og ville høre, hvad ville i andre gøre?
Titel: Sv: Hva ville i gøre?
Indlæg af: Charlotte Dato 14. Maj 2010, kl. 16:10
Ringe og spørge dem pænt om hun har fået p-sprøjten og høre hvilken dato hun skal steriliseres. Hvis det ikke er gjort, ville jeg spørge dem (igen pænt) hvorfor det ikke er ordnet og forklare dem hvorfor det er så vigtigt da de ikke går ud af brunst af sig selv.
Titel: Sv: Hva ville i gøre?
Indlæg af: Anne Dato 14. Maj 2010, kl. 18:45
JA jeg ville også gøre dem klart at det står i kontrakten og at selv om du selvfølgelig er interesseret i at hun bliver hvor hun er, så har de købt hende på den betingelse at hun blev snittet og derfor så skal det altså ske så hurtigt som muligt.

Så må man håbe de gør det og tage den derfra.
Titel: Sv: Hva ville i gøre?
Indlæg af: HB-Ferrets Dato 14. Maj 2010, kl. 21:18
Tak for jeres svar  :)
Titel: Sv: Hva ville i gøre?
Indlæg af: katja Dato 14. Maj 2010, kl. 23:42
ville kontakte dem, ingen tvivl der,

håber de har fået styr på det
Titel: Sv: Hva ville i gøre?
Indlæg af: HB-Ferrets Dato 29. Maj 2010, kl. 23:43
Nåååår, nu har den pågældende hvalpekøber endelig fået givet p-sprøjte til tæven, hun skal så snart steriliseres, og jeg havde så fået sagt sidst jeg snakkede med ejer at var det pga økonomi at hun ikke fik steriliseret, kunne jeg godt hjælpe lidt ved at LÅNE hende lidt penge til det, hun skrev så idag at tæven skal steriliseres på onsdag, så om hun kunne låne mellem 1600-2000 kr  :o mit første dilemma er så at jeg synes det er sindsygt for en sterillison at give omkring 2000 kr.
Jeg skrev så til hende, at jeg selv lige havde lagt 3000 hos dyrelæge, så kunne ikke låne hende 2000, men jeg havde fundet en anden dyrelæge der kun skulle have 1090 kr for sterilision, antibiotika og smertesillende den første dag, som også ligger i nærheden af hvor de bor, og kunne nok godt finde 1000 kr hun kunne låne. Hendes svar var så, ordret "hmm. Har bare ikke tiden til det".... Min tanke er så, har man tid til at tage til den ene dyrelæge, kan man vel også tage til en anden dyrelæge, når de begge ligger i nærområde  :S

Er det bare mig eller virker det meget mystisk... Er godt nok træt af pågældende hvalpekøber  :( For vil selvfølgelig gerne hjælpe, især når tøssen kommer fra mig, føler mig bare udnyttet på en eller anden måde  :(
Titel: Sv: Hva ville i gøre?
Indlæg af: Malene Dato 29. Maj 2010, kl. 23:50
Det lyder meget mystisk.
Jeg kan godt forstå at du gerne vil hjælpe, men det er da ikke dit ansvar at låne hende penge. En sterilisation er da noget af det mindste man burde have penge til som ilderejer :S
Titel: Sv: Hva ville i gøre?
Indlæg af: HB-Ferrets Dato 30. Maj 2010, kl. 00:08
Jamen jeg synes nemlig også at man burde have penge til vacciner og kasteration/sterilison. Jeg kan forstå at man måske ikke helt har penge nok hvis ilderen pludselig bliver syg, men ting man ved man skal have gjort kan jeg ikke se burde være meget svært, især når man selv har valgt at få dyret  :(
Titel: Sv: Hva ville i gøre?
Indlæg af: cibatuchsi Dato 30. Maj 2010, kl. 00:18
syntes det er flot du har tilbudt hende at låne lidt penge, men hun har jo hele tiden været klar over at hun skulle ha tæven steriliseret så det burde jo ikke ligefrem komme bag på hende.
og det at hun godt kan tage til den ene dyrlæge med ikk den anden lyder i mine øre meget underligt.
Titel: Sv: Hva ville i gøre?
Indlæg af: HB-Ferrets Dato 30. Maj 2010, kl. 00:24
Tak, så er jeg ikke den eneste.
Titel: Sv: Hva ville i gøre?
Indlæg af: cibatuchsi Dato 30. Maj 2010, kl. 00:26
^^ langt fra.
Titel: Sv: Hva ville i gøre?
Indlæg af: FerretParadise Dato 30. Maj 2010, kl. 09:04
På mig virker det som om hun bare vil have 2000 kr ud af dig.
I mine øre lyder det fuldstændig vildt, at det skulle koste så meget at få en tæve steriliseret.
Hvis jeg var dig, ville jeg ikke tro på hende.
Du kunne evt tilbyde hende, at du kan hente tæven, og sørge for at hun bliver steriliseret, og så kan hun hente hende når hun har pengene. Eller ja, hente tæven, få hende steriliseret, og så afleverer tæven igen, og så skylder hun dig de penge. Som du nok aldrig ser, men så ved du da, at tæven er blevet steriliseret.
Titel: Sv: Hva ville i gøre?
Indlæg af: HB-Ferrets Dato 30. Maj 2010, kl. 11:26
Ja, synes også det lyder på hende som om hun bare vil snyde pengene ud af mig.
Men nu har jeg aftalt med hende at hun venter til næste måned og så får hun enten en tid hos Alison, eller hos ham jeg fandt i KBH der også skulle være billig, så henter jeg tæven og sørger for hun bliver steriliseret.
Titel: Sv: Hva ville i gøre?
Indlæg af: cibatuchsi Dato 30. Maj 2010, kl. 11:30
^^ lyder som en god aftale. for at det virker seriøst som om hun bare er ude på at få penge ud af dig.
Titel: Sv: Hva ville i gøre?
Indlæg af: Anne Dato 30. Maj 2010, kl. 15:22
Jeg har nu også givet der omkring for en snitning, men aldrig om jeg havde låne hende pengene, så havde jeg nok sagt at enten fik hun den snittet eller også så måtte jeg jo hente den som kontrakten sagde jeg måtte.... Lidt hårdt men det er deres ilder og deres ansvar og jeg har svært ved at se dem leve op til det ansvar ud fra det du skriver her.