Nyheder:

Velkommen til Ferretopia!
Ris, ros, forslag og hjælp til Ferretopia foregår i Feedback.

Hovedmenu

en lille tanke toskt

Startet af cmkh, 5. Maj 2010, kl. 13:44

cmkh

Hej alle

Kom til at tænke på, om nogen af jer nogen siden har jes dyr med nede og handle ind?? Og sætter dem i hunde krugen. mens i er inde i butikken??

lille_jill

det ville jeg aldrig gøre. men har til tider haft kræ med ind i butikken

Anne

Det turde jeg ikke, tlnk hvis de slipper fri eller bliver stjålet!! Og man må ikke have dyr med i butikker der sælger fødevarer. Nogle steder ser igennem fingre med det, men man risikerer altså at blive smidt ud.

cmkh

som sagt var det en tanke tosk...
Kunne helder aldrig tænke mig at tage mine dyr med i butikken..

mo-cheri


jeg tør ikke engang at tage mine hunde med og sætte derude.

man ved snart ikke om de bliver stjålet eller hvilke mennesker de risikere at møde mens de står der...

men det er rigtig kedeligt det ikke kan lade sig gøre...

Soelberg`s SUN ferret


nej jeg ville aldrig gøre det. Gør det ikke engang med mine store hunde  :-$
Er simpelthen så bange for at de ikke er der når jeg kommer tilbage  :X

Katrine

De fleste butikker - i hvert fald fødevarer, må man jo slet ikke have nogen dyr med ind.
Ildere: Loppen & Bamse

Barky

Nu har jeg i al den tid jeg har haft ildere arbejdet i butikker.. Først i Netto og siden på en tankstation med butik.
Da jeg var i Netto havde jeg ind i mellem en ilder med, selvom man ikke må have dem med ind. Så ind under jakken med ilderen, og gennem butikken ned til baglokalet. Som regel har det været fordi at jeg har været på vej hjem til mine forældre og har smuttet forbi arbejdspladsen som lå på vejen.
På et tidspunkt da vi havde problemer med rotter i gården, medbragte jeg ilderlort i en pose og lagde ud i hjørnerne i gården for at skræmme rotten væk. (det virkede indtil at lorten ikke var "frisk" længere)

Derudover er jeg så heldig at mit nye arb ligger meget tæt på min bopæl, så når jeg f.eks stiger af bussen for at gå hjem kan jeg lige smutte ind i butikken og købe lidt sodavand eller smøger. Hvilket også er sket nogen gange når jeg har været på vej hjem fra dyrlægen.

Jeg har mange gange haft Zallie siddende i hætten og "glemt" at hun var der, når jeg har gået ind i butikker... Ingen har nogensinde kommenteret det eller bedt mig forlade butikken. Eller bussen for den sags skyld..

Så selvom jeg ved at man ikke må have dyr i en fødevare butik, har jeg gjort det.. Fy Julia!
Bla bla bla.... Hilsen Julia

lille_jill

jeg er blevet smidt ud et par gange tror jeg.

Anne

Jeg har aldrig gjort det. Jeg har været med Julia inde i en butik sammen med Zallie engang, slemme Julia!

Julie Stuhr

I den lille flække min kærestes mor bor i, har vi haft vores hund stående udenfor brugsen - men han synes det var uretfærdigt at han skulle stå derude selv, så han bed snore over og kom glad løbende ind i butik.. Ehm, kun "lidt" pinligt.

Sølvsten

Citat fra: Julie Stuhr Dato  5. Maj 2010, kl. 21:56
I den lille flække min kærestes mor bor i, har vi haft vores hund stående udenfor brugsen - men han synes det var uretfærdigt at han skulle stå derude selv, så han bed snore over og kom glad løbende ind i butik.. Ehm, kun "lidt" pinligt.

Det synes jeg faktisk er sødt

Julie Stuhr

Citat fra: Sølvsten Dato  5. Maj 2010, kl. 21:59
Citat fra: Julie Stuhr Dato  5. Maj 2010, kl. 21:56
I den lille flække min kærestes mor bor i, har vi haft vores hund stående udenfor brugsen - men han synes det var uretfærdigt at han skulle stå derude selv, så han bed snore over og kom glad løbende ind i butik.. Ehm, kun "lidt" pinligt.

Ja, han har altså ødelagt nogle snore og kæder fordi vi ikke har tænkt over det eller været for naive :P

Det synes jeg faktisk er sødt

Julie

Jeg kunne aldrig finde på at have mine dyr stående uden for, hvis ikke der er en til at stå med dem. Jeg har heller ikke min hund med nede og handle mere efter min venindes hund blev stjålet i løbet af 5 min. Det var dog så heldigt at den pige der efterfølgende fandt hunden bundet i en skov, blev set af min venindes mor der kunne kende hunden. Havde hunden haft sit hundetegn på (som den ellers plejede at have), så havde de nok ikke set den igen med mindre de betalte for at få den igen.