Nyheder:

Tip! Du kan linke til en anden bruger ved at skrive

[user]Brugernavn[/user]

Hovedmenu

Lugt på tøj. Hvad gør I så?

Startet af Ida, 1. August 2011, kl. 15:36

Ida

Hvad gør I for at undgå at lugte for meget af ildere? Af en eller anden grund har jeg haft problemer med at lugte for meget af ildere og selvfølgelig er det bare en selvfølge, men jeg burde ikke lugte så meget at mine omgivelser lægger mærke til det.
Jeg lader ikke mine ildere nærme sig mit eget tøj og jeg skifter normalt altid hvis jeg skal ud og har kælet med dem hele dagen, men jeg føler bare ikke, at jeg kan dæmpe lugten. Hvad gør I?

Amazing Ferret

Jeg må ærligt indrømme jeg ikke gør det store ud af det.

Hvis jeg skal til noget hvor jeg skal se pæn ud, ja så sørger jeg for at tage helt rent tøj på. Men ellers så må folk altså finde sig i jeg lugter  :fnis: :fnis: Vi andre skal jo også finde os i at folk stinker af røg (rygere fx) eller sprut

mette11

Ingenting. Jeg lugter som jeg gør og sådan er det bare  :P Men jeg synes ikke at jeg lugter ret meget af ilder. Heller ikke selvom de har ligget og sovet på mig. Eller også er det fordi jeg ikke har noget imod lugten  ;)

Anne

jeg bruger eddike i stedet for skyllemiddel, det tager lugt og blødgør tøjet.

A_M_T >Team Unique Ferrets<

Jeg gør ikke noget! Og jeg får aldrig klager over jeg lugter!

Udover når jeg møder hunde kan man tit godt mærke at de i hvert fald ikek har problemer med at lugte man lugter anderledes!

Skifter selvf ofte tøj men det ville jeg ha gjort ligemeget hvad!


Shamua

Jeg har mit hjemmetøj og så har jeg mit ude tøj :) Og så er mit ude tøj sjældent i nærheden af dyrene :)

Vh. Marianne

Stephanie

Jeg vasker mit eget tøj i vaskemiddel med duft, så det kan overdøve evt ilderduft (dyrenes ting bliver dog vasket med neutral)

Derudover så gør jeg ikke så meget, andet end at jeg skifter tøj inden jeg skal være sammen med min kusine, ikke fordi hun har bedt mig om det, men udelukkende fordi jeg ved at hun har en yderst veludviklet duftesans

Folk siger normalt ikke noget til mig om at de kan lugte at jeg har ilder, udover hvis en af kræene har lykkedes at komme til at sove i en jakke, så kan det lugtes (dog kan jeg ikke selv lugte noget, men jeg er jo også vant til duften)

Og ellers er det også kun hunde der reagerer, har flere gange oplevet at hunde bange for mig og lige skal se mig an før de tør snige sig hen til mig

Dark Crystal Ferret

Jeg har mit tøj på og vasker det som jeg plejer. Skifter tøj hver dag som jeg plejer.
Om jeg lugter af ilder eller ej gør mig ikke så meget. Mit hjem lugter af ilder fordi der bor ilder her.. og har folk noget imod jeg lugter af ilder jamen så ser jeg det faktisk bare som deres problem. Jeg kan ikke tage mig af hvad folk mener om ilderens lugt.. og når du går i den hver dag, så venner du dig også til den.
Så vi gør heller intet her.. folk må sq tage os som vi er, og med de hobbyer vi har. Lige så vel som vi gør med vores venner ;)

Katrine

Jeg gør heller ikke noget, og har heller aldrig oplevet at folk siger at jeg lugter :)
Ildere: Loppen & Bamse

Anne

Jeg har oplevet det og så fandt jeg ud af at det var min skoletaske der stank langt væk af ildere. Pinligt.

NemoToft

Jeg vasker dyrernes sengetøj ofte og sørger for at der er rent på gulv og på bur flader.. Det kommer man rigtig langt.

KariN

#11
Citat fra: NemoToft Dato  1. August 2011, kl. 22:55
Jeg vasker dyrernes sengetøj ofte og sørger for at der er rent på gulv og på bur flader.. Det kommer man rigtig langt.

Det samme gør jeg :) og som Anne også skriver så bruger jeg også eddike når jeg vasker dyrenes sengetøj (og faktisk vores eget tøj også, det er bedre end skyllemiddel og en del sundere for både os og miljøet)

Lige da jeg fik ilder fik jeg også ofte af vide at man sagtens kunne lugte det på mit tøj.. Men efter jeg er flyttet til en lejlighed UDEN gulvtæppe og har skiftet fra træpiller til krystal grus i bakken så har jeg ikke hørt noget om at man kan lugte at jeg har ilder :)

Vores lejlighed lugter lidt af dyr, men det er ikke en lugt der rammer en i hovedet, når man kommer ind derhjemme (fremmede kan heller ikke lugte dyrene siger de). Min mor er ellers også ret hysterisk hvad ilder-lugt angår men selv hun indrømmer at vores lejlighed eller vores tøj, slet ikke lugter efter vi har skiftet grus og ikke har gulvtæppe på mere :)

Så alt i alt er der mange små ting man kan gøre for at mindske duften af ilder og med tiden har din omgangskreds vænnet sig til det :)
Sov Sødt mine elskede pelsbørn; Julian, Cassiopeia, Naanok & Kaos, tak for alle de gode år og minder <3 I Lever videre i mit hjerte <3

Line

Hvor meget eddike skal der til en vask?  :S

KariN

Citat fra: Line Dato  2. August 2011, kl. 11:04
Hvor meget eddike skal der til en vask?  :S

Jeg bruger ca. samme mængde eddike som jeg ville bruge skyllemiddel :) og mindre end det, når det er til dyrenes sengetøj og tæpper :)
Sov Sødt mine elskede pelsbørn; Julian, Cassiopeia, Naanok & Kaos, tak for alle de gode år og minder <3 I Lever videre i mit hjerte <3

Anne

Jeg bruger præcist sammen mængde som jeg ville af skyllemiddel.